8 659 99927 ARBA SKAMBINKITE

Skubus pacientų su skausmu priėmimas

Mūsų klinikoje pacientai besiskundžiantys danties skausmu priimami tą pačią dieną.

Viskas ką Jums reikia padaryti, susisiekti su mumis ir susitarti dėl tikslaus laiko.

Danties skausmas

Danties skausmas – vienas nemaloniausių pojūčių, sukeliantis fizinių ir psichologinio pobūdžio negalavimų.
Žmogaus burnos ir žandikaulių sritis yra itin gausiai įnervuota. Kaip tik todėl dauguma uždegimo procesų ar traumų sukelia sunkiai pakeliama, skausmą.

Kas sukelia danties skausmą ir kaip jis atsiranda geriau suprasime, jei žinosime danties sandarą.

Dantis sudarytas iš vainiko ir šaknų. Skirtingų dantų vainikai skiriasi savo forma ir dantų šaknų skaičiumi. Danties vainiką gaubia emalis. Danties emalis yra kiečiausia ir labiausiai mineralizuota medžiaga žmogaus organizme. Dentinas – struktūrinė danties medžiaga, kuri yra po emaliu vainikinėje danties dalyje ir po cementu danties šaknyse. Pulpa tai mažas kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginys, esantis danties viduje po emaliu ir dentinu. Pulpa dažniausiai vadinama danties nervu arba tiesiog nervu.

Dažniausia skausmo priežastis yra dantų ėduonis, arba dantų kariesas (danties kietųjų audinių progresuojantis irimas) ir jo komplikacijos. Atsiradus paviršiniam ėduoniui, kuris lokalizuojasi danties emalyje, kurį laiką gali nebūti jokių simptomų arba kartais truputį pamaudžiantis, tačiau savaime greitai praeinantis skausmas nuo saldesnio ar šaltesnio maisto ir gėrimų. Dažnas žmogus mažai ar visai nekreipia dėmesio į tokius negalavimus.

Tačiau procesas nesustoja, pažeisti danties audiniai minkštėja, ėduonis pasiekia gilesnius audinius – dentiną. Tuomet atsiranda skausmas dėl temperatūros dirgiklių, taip pat kramtant kietesnį maistą. Dažniausiai skausmas trumpalaikis, praeina nustojus veikti dirgikliui.

Pažeidimui pasiekus danties nervą, atsiranda savaiminis, plintantis per visą žandikaulį, nepraeinantis skausmas. Skaudėti dažniausiai pradeda vakare arba naktį.

Toliau negydant danties nervas „numiršta“ ir kurį laiką danties gali neskaudėti. Tačiau, vyksta uždegimo procesas danties šaknies viršūnės srityje. Atsiranda maudžiančio pobūdžio skausmas, kuris lokalizuojasi apie pažeistą dantį, dantis skausmingas sukandus. Dažniausiai kramtyti skaudama puse žmogus vengia. Ties tokiu dantimi neretai patinsta, gali pakilti kūno temperatūra.

Kita dažna skausmo priežastis yra dantenų ligos. Esant prastai burnos higienai ant dantų paviršiaus kaupiasi bakterinės apnašos. Jose besidauginantys mikroorganizmai išskiria toksinus, žaloja dantenas ir taip sukelia dantenų uždegimą – gingivitą.

Dantenos patinsta, kraujuoja, tampa skausmingos. Jei apnašos gerai nenuvalomos, jos ilgainiui sukietėja. Susidaro dantų akmenys. Dantenų uždegimas yra bakterinė infekcija, kuri paveikia dantenas ir aplink dantį esantį kaulą. Jei liga negydoma ir nepašalinamos ligos priežastys (nenuvalomos dantų apnašos ir akmenys), uždegimas apima kaulinį audinį, pažeidžiami periodonto audiniai,raiščiai, kurie laiko dantį alveoliniame kaule. Vystosi periodontitas, tirpsta kaulas, dantenos leidžiasi žemyn, dantų šaknys nebetenka atramos, galiausiai dantys tampa paslankūs. Todėl ilgainiui gali iškristi net sveiki dantys.

Dėl dantenų nuslinkimo (recesijos) apsinuoginusios dantų šaknys yra labai jautrios terminiams dirgikliams, todėl dažniausiai suskausta valgant karštą ar šaltą maistą.

Dantų lūžimas ir skilimas

Gali įvykti dėl didelės kramtymo jėgos, kramtant kietą maistą, pvz: riešutus, ledinukus, kandant pieštuką, siūlą ar kt. Taip pat dėl negydomos didelės kariozinės ertmės, kai dantis nebegali atlaikyti fiziologinės kramtymo jėgos.
Lūžus dančiui, aštrus, stiprus skausmas atsiranda kandant danties lūžio sritimi ar net liežuviu prilietus pažeistą dantį.

Protiniai dantys

Tai tretieji krūminiai dantys, kurie labai dažnai dėl vietos stokos žandikaulyje negali prasikalti, dėl to vadinami retinuotais. Dygdami jie neretai sukelia ūmius dantų skausmus, plintančius į ausį, smilkinį, gali išprovokuoti galvos skausmą ar net kūno temperatūros pakilimą.

Tokius dantis būtina šalinti, nes dažniausiai jie taip ir neišdygsta. Be to kramtymo funkcijos protiniai dantys neatlieka.

Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ir raumenų sutrikimai

Artritai (sąnario uždegimai), bruksimas (dantų griežimas), gali sukelti dantų skausmą, plintantį į abu žandikaulius.