8 659 99927 ARBA SKAMBINKITE

Periodontologija

Periodontologija – aplink dantis esančių audinių (dantenų, kaulo) profilaktika ir gydymas. Periodontologinio tyrimo metu audinių būklė tiriama kompleksiškai: įvertinama periodonto būklė, matuojamos dantenų ir kaulinės „kišenės“,  aptariamos rentgeno nuotraukos.

Dažniausios periodonto ligos yra gingivitas ir periodontitas

Gingivitas – dantenų uždegimas, kuris negydomas gali pasiekti kaulą ir peraugti į periodontitą. Gingivito požymiai – paraudusios, paburkusios ir kraujuojančios dantenos.

Periodontitas yra sunkiau pastebimas ir gali progresuoti lėtai, iki tol kol pradeda judėti dantys. Pagrindiniai periodontito požymiai:paraudusios, paburkusios, nuo danties atsitraukusios dantenos, padidėję tarpai tarp dantų, paslankūs dantys, blogas kvapas ir skonis burnoje. Periodontitas nėra tik vyresnio amžiaus žmonių liga, ji gali prasidėti jau paauglystėje. Moksliškai įrodyta, kad periodontitas didina širdies infarkto tikimybę ir priešlaikinį gimdymą besilaukiančioms moterims.

Pagrindinė priežastis - kietasis ir minkštasis apnašas. Minkštasis apnašas jo nepašalinus ilgainiui sukietėja, susiformuoja akmenys. Iš pradžių akmenys ir juose esančios bakterijos ardo dantenas, prasideda dantenų uždegimas. Ilgainiui dantenos slenka žemyn, pradeda irti žandikaulio kaulas, susidaro dantenų kišenės, apsinuogina danties šaknis. Apnašas ir akmenys pripildo kišenes, procesas apima vis gilesnius audinius. Susirgimui pažengus, dantys pradeda klibėti, savaime kristii. Dažniausiai šis susirgimas nesukelia skausmo, progresuoja lėtai, todėl daugelis žmonių kurį laiką apie jį net nežino ar nekreipia į jį dėmesio.

Kada atsiranda Periodontitas?

Periodontitas atsiranda dėl įvairių priežasčių, t.y. nevisavertės burnos higienos, seilių fermentų stokos, mitybos ypatumų, nesilankymo pas profesionalų burnos higienistą. Įrodytas ir genetinis polinkis šiai ligai.

Diabetas, širdies kraujagyslių ligos, hormoniniai organizmo pokyčiai taip pat gali paskatinti šio ligos atsiradimą ir vystymąsi.

Periodonto gydymas, priklausomai nuo pažeidimo laipsnio:

Konservatyvus:

  • Profesionali burnos higiena.
  • Kiuretažas (nedidelė operacija, kurios metu išvalomos dantenų kišenės).
  • Audinių regeneracijos skatinimas (injekcijos trombocitais praturtinta plazma).

Chirurginis:

  • Chirurginis periodonto ligų gydymas (lopo operacijos);
  • Periodonto kaulinių defektų korekcija (nuosavo ar dirbtinio kaulo priauginimas).